Igra šah
Šah je starodavna namizna družabna igra za dva igralca s preko 100 milijoni aktivnih igralcev po vsem svetu. Izvira iz Indije (kot čaturanga; najbolj znana je legenda o izvoru), danes pa je ustaljena igra široke internacionalne organizacije. Svetovna šahovska organizacija FIDE vsaki dve leti prireja šahovsko olimpijado, kjer sodelujejo tudi člani našega kluba.
Redno igranje šaha je investicija v lastne umske sposobnosti. Šah spodbuja mišljenje in planiranje, uri spomin, krepi sposobnosti prostorske predstave in vizualizacije, izboljšuje zmožnost hitrega odločanja pod pritiskom in omejitvami, zvišuje samozavest (oz. dokler ustrezno ne zrastemo, jo lahko tudi znižuje 😂️) … Analogije s šahom najdemo v vseh aspektih vsakdanjega življenja. Šah človeka nauči razmišljati in mu v končnem pokaže, kakšna vprašanja je potrebno postavljati, da bi prišli do želenih odgovorov.
Življenje je igra. Šah je bitka.
- Pravila za igranje šaha
- Variante in različice šaha
-
Fischerjev naključni šah oz. Šah "960" je različica, ki jo lahko igramo z navadnim šahovskih setom. Pri postavitvi igre zadnjo vrsto obeh igralcev preprosto naključno (simetrično) premešamo, pod edinima omejitvama:
- da je kralj med obema trdnjavama, in
- da sta lovca na poljih različnih barv.
Tako igramo vsakokrat čisto novo, drugačno igro, pri kateri se "midgame" začne že na začetku igre in kjer soigralci, ki bi bili naučeni zgolj standardnih otvoritev, niso več toliko v prednosti.
-
"Šahovnica je svet, figure so pojavi vesolja, pravila igre so tisto, kar imenujemo naravni zakoni, igralec na drugi strani pa je skrit pred nami." — Thomas Huxley